Jakuszyce 2020 – coraz bliżej modernizacji ośrodka

DCS X7

– Jest furmanka, będzie ferrari – tak zapowiadane zmiany na Polanie Jakuszyckiej skomentował dziś honorowy prezes Biegu Piastów Julian Gozdowski na konferencji prasowej w Szklarskiej Porębie, gdzie zaprezentowano projekt jakuszyckiego ośrodka po przebudowie.
Z wizualizacji wynika, że Jakuszyce po modernizacji nie stracą swojego uroku i swoistego ducha, który przyciąga tysiące ludzi z całego świata. Nowy projekt jest znacznie lepszy, niż przygotowana kilka lat temu koncepcja, w której raził duży budynek, przytłaczający swym ogromem otoczenie.
Nowy projekt przypadł do gustu także prezesowi Biegu Piastów Maciejowi Pawłowskiemu. Podkreślił, że Stowarzyszenie ocenia go przede wszystkim z punktu widzenia interesów narciarza masowego, rekreacyjnego i rodzinnego. Prezes Pawłowski ma nadzieję, że projekt ten będzie realizowany zgodnie z harmonogramem. Wedle założeń, modernizacja ma zakończyć się w 2020 roku.
Przygotowana przez projektantów koncepcja architektoniczno-przestrzenna Dolnośląskiego Centrum Sportu w Jakuszycach łączy wymagania organizatorów wielkich imprez sportowych z potrzebami amatorów sportu, którzy będą mogli korzystać z obiektu na polanie przez cały rok.

x1
Głównym założeniem projektantów było stworzenie wielofunkcyjnego ośrodka sportowego pozwalającego na organizację zawodów narciarstwa biegowego i biathlonu, z zachowaniem możliwości uprawiania sportu przez miłośników rekreacji.
Koncepcja architektoniczno-przestrzenna spełnia kryteria sformułowane przez Międzynarodową Federację Narciarską (FIS) oraz Międzynarodową Unię Biathlonową (IBU), które są wymagane przy organizacji zawodów sportowych o randze mistrzostw świata.
− Chcemy, żeby Polana Jakuszycka mogła gościć najważniejsze imprezy narciarskie i biathlonowe. Czekają na to sportowcy, czekają fani sportu i organizacje sportowe, które od dawna zabiegają o to, aby takie centrum w Polsce powstało – zaznaczył marszałek dolnośląski Cezary Przybylski.
Obie wrocławskie firmy zaangażowane w stworzenie projektu − Miastoprojekt Wrocław i ETC Architekci – miały trudne zadanie. Wymagania zdefiniowane przez międzynarodowe organizacje narciarskie musiały połączyć z ideą wszechstronnego i całorocznego korzystania z obiektu także przez miłośników aktywnego spędzania czasu na Polanie Jakuszyckiej.

x2 K1

Koncepcja zakłada, że w ciągu najbliższych dwóch-trzech lat miłośnicy sportu będą mieli do dyspozycji: trasy biegowe i biathlonowe ze strzelnicą, boisko piłkarskie w standardzie orlika, bieżnię lekkoatletyczną, rolkostradę, krytą pływalnię, górkę saneczkową oraz rowerową dla dzieci i młodzieży.
W głównym obiekcie dostępne będą miejsca noclegowe, sale konferencyjne i szkoleniowe oraz wymagane przepisami organizacji narciarskich tunele dla zawodników i trenerów łączące szatnie z częścią treningową oraz strefą startu i strzelnicą. W budynku zaplanowano również centrum odnowy biologicznej z saunarium i dużą siłownią.
W ośrodku znajdzie się wypożyczalnia sprzętu narciarskiego, rolek i rowerów oraz kabiny do smarowania nart. Dodatkowym elementem koncepcji jest stworzenie przy centrum muzeum sportów zimowych.
Projektanci przewidzieli wymienność funkcji poszczególnych części centrum, które inną rolę będą pełnić latem, inną zimą, a jeszcze inną w czasie wielkich imprez sportowych, które stawiają przed obiektem dodatkowe wyzwania.
− Zaprojektowany obiekt ma szansę połączyć interesy różnych grup. Wierzę, że Dolnośląskie Centrum Sportu na Polanie Jakuszyckiej może być wizytówką Polski na całym świecie – mówił marszałek Przybylski.

x3

Kolejnym etapem realizacji będzie uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę. Projekt budowlany wraz z wnioskiem trafi do Starostwa Powiatowego w Jeleniej Górze na przełomie sierpnia i września 2017 roku. Wiosną 2018 roku, tuż po zakończeniu Biegu Piastów, ruszy budowa jednego z najnowocześniejszych w Polsce i w Środkowej Europie ośrodków biathlonu i narciarstwa biegowego.

Wstępne szacunki mówią o łącznym koszcie powstania obiektu wynoszącym od 80 do 100 mln złotych. Około 50 proc. funduszy pochodzić będzie z Ministerstwa Sportu, które zapowiedziało współpracę przy realizacji tego przedsięwzięcia. Prezes spółki Dolnośląski Park Innowacji i Nauki Sebastian Kącki, który przygotowuje modernizację, zapowiedział starania – wraz ze stroną czeską – o przyznanie organizacji Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym Juniorów. To ma być – poza Biegiem Piastów – pierwsza duża impreza o zasięgu globalnym w zmodernizowanym ośrodku.

x4 K1

źródło http://www.bieg-piastow.pl/