9-dniowy 38 Bieg Piastów Festiwal Narciarstwa Biegowego

biegpiastowZbliżający się 38. Bieg Piastów, a dokładnie Festiwal Narciarstwa Biegowego ma przebić wszystko, co do tej pory w narciarstwie biegowym dla amatorów zdarzyło się w Polsce. Na jakuszyckich trasach w 9 dni odbędzie się aż 17 biegów! Oprócz biegów głównych w ramach 38. BP, także m.in. Światowe Igrzyska Polonijny, finał zawodów Salomon Nordic Sunday, Puchar Polski Amatorów oraz dwa Uphill’e, w tym jeden nocny!
Bieg na 10 km nosi w tym sezonie miano Rodzinnej Dziesiątki. Przewidziano dodatkowe nagrody dla najlepszych i najaktywniejszych rodzin, ale oczywiście single też mogą startować.

Kolejna nowość to Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne. Na Polanie odbędą się oczywiście oprócz biathlonu biegi narciarskie. Na ostatniej tego typu imprezie wystartowało ponad 250 zawodniczek i zawodników z kilkunastu krajów, głównie z Litwy, Czech, Rosji i Białorusi, ale także z USA, Kanady i Austrii.
Absolutną nowością w Jakuszycach będzie Uphill, a dokładnie dwa tego typu wyścigi pod górę. Najpierw odbędzie się nocy bieg o długości ok. 2 km w kierunku Samolotu. Obowiązywać będzie własne oświetlenie, czyli lampki czołówki. To w poniedziałek 24 lutego. Natomiast w czwartek 27 lutego, nieco tylko krótszy – 1,8 km Uphill trasami FIS-owskimi w stronę Cichej Równi.
Oba biegi techniką dowolną. Na obu obowiązywać będzie mały limit startujących. – Jednym z warunków dopuszczających do startu będzie udział w Małym Biegu Piastów (Rodzinna Dziesiątka lub Finał SNS-a oraz w biegu głównym na 50 km
I jeszcze o biegach dziecięcych i rodzinnych. W ramach Festiwalu niezmiennie odbędą się Bieg Gimnazjalisty i Bieg Licealisty, a także Bieg Przedszkolaka i szkół podstawowych. Nowinką będzie Rodzinna Mila. Jej start nastąpi tuż po starcie biegu głównego na dystansie 50 km CL, dokładnie z tego samego miejsca, czyli Polany Maliszewskiego. Chcemy umożliwić poczucie atmosfery wielkiego święta sportowego, jak największej grupie ludzi. Dlatego rodzinna mila będzie przeznaczona głównie dla rodzin zawodników startujących n 50 km. Tatuś lub mamusia pobiegną na 50 km, a zaraz za nimi na dystans jednej mili wyruszę reszta rodziny. Tu zwycięzcami będą wszyscy.